Monday, May 26, 2014

Ekstreemmatk Alutaguse metsades

Seltskond: Andres Ello (korraldaja), Antix, Paavo-Peeter, Marco, Teet, Martti
Kokku läbitud: ??? (väga palju)
Aeg: 2 pikka päeva
GPX failid (Teedu failid, minu WP8 oskas Sports Trackeri kinni panna):
Esimene päev: SIIN
Teine päev: SIIN

Pildilingid:

Teet
Martti
Andres

Video veetakistuse läbimisest

Matkast

Matkahommikul ärkasin vara ja astusin paljajalu õue. Oli soe hommik ning rõõmustasin 22-kraadise lõunatuule üle kell 7 hommikul. Pakkisin viimased asjad ning alustasin sõitu.
Hea seltskond ja tore jutt muudavad iga teekonna lühemaks ning Rakvere möödus, nagu oleks sõitnud Kuusallu või midagi. Kuna umbes kuu tagasi oli üks rekka Sämi silla pilbasteks sõitnud siis kohtusime Marcoga Haljalas, kust algas Narva manatee ümbersõit.
Täiendanud Jõhvis varusid – kes sokke, kes jäätist – jätkasime sõitu juba Vasknarva suunas. Kuremäe kuplid seljataga, olime jõudnud mõningaste manööverduste järel Kuningakülla.

Kuningaküla kunn

Kohtumine kohalikega on alati matkadel olnud meelivaks kogemuseks, mis lisab väikest värvi. Isegi põgus kontakt on piisav selleks, et üldjuhul tunda rõõmu inimestest, kes suurest linnast väljaspool oma elu korraldavad. Nende elu-olu on tihti rohkem kompromissiderohkem ja maailmapilt rohkem “jalad maas”.
Ka seekord kohtusime ühe laheda “onuga” kes lahkelt piirkonna võlusid selgitas otsekui müües piirkonda kui turismimekat. Andrese plaanidest kuuldes kohkust mees veidi ja teadis rääkida üleujutatud aladest ja läbimatutest padrikutest. Pidasin teda pisut üle reageerivaks tegelaseks, kes otsekui vanaema manitseks “oh tii hää latsõ, ärgõ tuud tiid küll võtkõ”. Takkajärgi oligi mehel õigus…
Jätsime autod ja võtsime tee jalge alla.

Algus. Kivid

Kui esimesed sadakond meetrit kruusateed meid kõrgepinge liinide juurde viis, siis lisaks sumisevatele traaatidele oli õhus ka muud värelust tunda. Oli palav ja selg kippus juba niiskeks tõmbuma. Autos näitas enne 27 kraadi (uskuda või mitte, kes teab). Aga tee muutus killustikuseks ja sellel astuda oli omamoodi lõbus.

Metsa

Killustikuga kaetud teed olid aga sirged nagu lennuki jälg sinuses taevas. Üks mõõtis taevakaare ühest äärest teiseni, killustikutee aga lõppes umbes sealsamas kaugel, kus silm metsaviirgu seletas. Järgmisel hetkel oli Andresel plaan metsa keerata ja see oli üks väga õige mõte. Jõeületus toimus kaigaste toel ning igaüks pildistas-filmis täis akudega tehnikaga, kuidas jaksas, kuid vette keegi ei kukkunud.

Pomm

Küllap Ida-Virumaal matkates võib arvestada, et satud II maailmasõja jälgedele. Olgu selleks mõni vana kaevik, lennukirusud või mõni lõhkekeha. Kuna minu pilk eksleb tihti kauguses metsas või vastupidi oma nina ees siis mina kindlasti ei avastaks midagi sellist, mida Andres hõigates kuulutas. Pomm.
Oli pommuudis, sest alles hiljuti oleksime ratastega ühest mürsust üle sõitnud. Nüüd jälle.
Demineerimine

Andres juba helistaski demineerijatele ja samal seltskond kaugemalt pildistas ja muidu uudistas. Oli teine mõnusasti jõe veerel end sisse seadnud, maakarva, mudasel luhal, puujuure all.
Demineerijad lubasid Kohtla-Järvelt tulema hakata. Ja tulidki.
Neid oodates jõudis iga mees, kes vähegi soovis omale matkakepi meisterdada. Paavo-Petsi eeskujul muidugi. Tema nihverdas seal ühe kena pihlaka endale pihku. Teised ka.
Vilistasin pommimeestele, Andres lehvitas. Tulid rahulikud mehed (üks oli laheda vuntsiga nagu filmis, vägevad päikseprillid ees). Tegid oma ekspertoimingud ära ja teisaldasid ohutusse kohta. Meid suunati metsanurka, kus kaugelt kuulsime ja nägime lõhkekeha hävitamist. Olime kaugel, aga tundsime lööklaine survet. Üks ehmunud vares tõusis männilt õhku. Kerkis sutisupilv ja mets kajas. Oli elamus.


Soo

Veel mõned jõeületused, killustik, kruusatee ja vahelduvad maastikud. Metsatüübid olid ühelpool teeäärt tihti tüüpiline üleküpsenud mets, kus mahalangenud puid õgivad tuhanded üraskid ja seened, teasel pool aga soostunud võpsikud, kus pokude vahelt turritasid kõrkjad.
Ühel teelahkmel astusime teelt lahku. Kohe nii lahku, et jalge alla jäi vaid rohtunud kraaviperv. Seda mööda kõndides muutus tallaalune üha pehmemaks, sekka mõni terava tipuga pliiats, mille oli teritanud kopra kollane kihv. Andres kirjus neid tõpraid, et kogu soo nüüd ühtlane mülgas on. Kui Marco peatus, et bahille jalga tõmmata, siis mina tundsin juba kerget niiskust oma matkatossus. Mis sest gooreteksist kui üle tossuääre muda sisse vajub ja väiksese varba vahel villi hakkab looma.
Enam ei hüpanud keegi pokult pokule. Nüüd kahlasime juba põlvini vees. Panin end korraks mõtlema, et olen kuskil Austraalia soos ja ringi ujuvad krokodillid ja maod. Paavo-Pets oskaks kohe kindlasti mainida mõne ultralight looduse survivali, kes kangastub discovery hittidelt (aga mina ei oska).
Koprad olid kaevanud kanaleid, uputanud sood ja rajanud kuhilaid. Otsisime teed soost välja ja jõudsime metsa. Ühel kõrgemal künkal kuivatasime sokke ja väänasime vett välja.

Kaevikud ja lennukirusud

Soo seljataga, jõudsime metsa. Ühel kõrgemal künkal oli kaevikute siksak ning nähtavad sõjategevuse jäljed – mürsulehtrid, vanad padrunikohvrid ja ebamäärast kola. Isegi ader oli?!? Ehk olid metsavennad hoopis. Kes teab.
Suundusime edasi ning leidsime lennuki sabaosa, mis tunnistas väiksemat sorti teraslinnu viimaseid hetki. Alumiinium on mõistagi täna uues elus mõne sõiduki mootoriplokk.



Poruni mets. Jõgi

Päike venitas puude varje üha pikemaks. Poruni ürgmetsas olid need eriti pikad nendelt kõrgetelt sangleppadelt, mis musta jõe veerel seisid. Vesi oli tõesti musta värvi.
Jõeveer meenutas lõunaeestilikke maastikke nagu Piusa või Võhandu ääres peale Leevit. Samas mõjuvalt sünge oma sammaldunud metsaaluste ja tumedate lehtpuutüvedega.
Ühtäkki jõgi laienes ja ühes päikeselises kohas otsustasime korraks jalga puhata. Heitsin õnge vette, kuid mitte üks kala ei tonksanud minu leivaraasu. Kaugemal rabas haug oma saaki ning kukus kägu. Tegin ettepaneku siiasamasse laagrisse jääda, kuid Andres pidas paremaks siiski ametlikku laagrikohta jõuda.
Õhtuse seljakotiupitamisega on niisuke lugu, et esmalt annavad rangluud endast märku ja seejärel jalad.
Andres hõikas mulle, et ma polnudki ainus kalastaja. Taamal silmasin vähemalt kolme mootropaati - neis ügaühes kes keris, kes leotas ussi.

Laagriplats

Jõudnud kohale avanes meile kaunis vaade laiale jõekäärule ja kaugemal podisevatele paatidele. Kui need meist möödusid lehvitas kord pootsman, kord kapten heatahtlikult käega.
Telgid said püsti ja lõke lõi lõõmama, taustal mõni kukkuv kägu. Üks lindudest tegi sellist kummalist häält nagu oleks keegi pooltühja pudelisse puhunud. Väga veider.
Grillisime vorste, sõime oma õhtusöögid ja nautisime vaadet jõele, mis üha tumedamaks muutus. Punane taevas ennustas päikest ja kuumust.

Hommik

Kui Antix veemõnusid nautis, oli enamus seltskonnast veel sügavas unes. Vaid Teet oli reipalt väljas ja puhus Antixiga juttu. Oli soe hommik.
Kahiseva gaasipliidi ääres soojendasime tumedat jõevett, mis sobis kartulipudruga imehästi. Marco mekkis oma põnevat gurmeerooga ning kiitis takka. Mul oli veel Marcolt sünnipäevaks saadud ekstreemhommikupuder alles ning kiitsin seda ka.
Metsas süüa hommikuputru keset lindude väsimatud laulu oli vaimustav. Lisaks tuli üks metsvint, kelle lauluoskust kõik teavad, oma kehavõlusid lähedalt näitama. Pets nautis. Teised ka.

Poruni mets valges

Kõndisime nüüd osa juba eile tuldud teed tagasi. Pean tunnistama, et õhtusel ajal oli see mets kuidagi palju müstilisem. Miskipärast oli valges kõik selle metsa saladused paljastatud nagu mustkunstnikul, kes näitab kuidas ta oma trikke teeb. Ja tuldud tee ka muidugi. See ongi vist nii, et kui kord juba kätt surutud, siis muutub inimene tuttavaks, kui koos rännatud siis sõbraks. Mets sai läbi rännatud ja seega sõbraks.
Leidsime ületuskoha, mis polnudki teab-mis lihtne. Minu matkakepp vajus musta sügavikku ning pidin otsima tuge vaid jalge alt libeldat palgilt. Marco viskas Teedule pikema toika, mis siiski põhja ulatus ning töö lihtsamaks tegi. Paavo-Pets läks kindla peale ning julgestas end kahe tugeva puurondiga.

Metsasiht. Tee. Kaevandused

Radadeta ürgmets, vahel mõni harv metsasiht, murdunud puud ja pehkinud kännud. Ojad ja samblased metsaalused vaheldumas kõrgemate kraavikallaste ja sigade tuhnitud aukudega. Ürgne ja puutumatu ilu oma toores, metsikus koosluste hunnikus.
Teele jõudes oli tunne nagu tuleks pikalt reisilt ja astuks sisse kodupoodi. Tee on nagu võimalus, mis võib Sind välja viia ükskõik kuhu, ka koduni.
See tee viis meid edasi tõkkepuuni, mis teatas roostetanud plangul “Eesti Põlevkivi”. Nagu hiljem Andres deklareeris “tõkkepuu on autodele” – ei teinud me sellest suurt välja ja astusime samme metsast välja.
Kusagil sumises alajaam, jooksid elektriliinid. Astusime kruusaklibusel pinnal ja päike põletas palavalt.

Jõudsime kraavini, mis mõne paelahmaka abiga kuivaks ületuseks valmis oli. Olime kaevanduste piirkonnas, kus kaugelt kostus kallurautode müra ja suurte kopplaadurite poolt teisaldatud kivi mürtsatusi kasti . Ainult need hiigelsuured kopad liikusid vaikides üle metsaviiru.

Järv.

Kui seltskond kaevandusi uudistas, oli Marco juba riided seljast heitnud ning astus kummalise tiigi poole. See oli sellise sinaka veega, mis paistis hästi läbi ja paljastas väiksemad kaladki. Kalade kombel olid enamus seltskonnast vees ja välja tulles kiitsid elamust. Kuna vees käidi ikka aadamaülikonnas, siis kujutasime ette olukorda, kus mina ja Antix piirivalvele selgitusi jagame, kuniks 4 alasti meest vaikselt mööda paelahmakaid tiigist välja voorib.

Piirivalve

Nad tabasid meid “rutiinse kontrolli käigus”.
Olime kahtlased. “Tavaliselt keegi siin nii ei matka”- nentis korrapidaja ning helistas samaaegselt kellelegi selgitades, et oleme leitud.
Kontrolliti dokumente, küsiti andmeid.
Lasti minna ja sooviti head matka jätku. Teinekord me andku aga enne teada…
Tänasin piirivalvureid omal moel kui ütlesin, et “tore on vaadata, et piir toimib”.
Vastu sain heakskiitva naeratuse ning sooja pilgu. “Selleks ju piirivalve ongi” sõnas keskealine härra, sulges Patroli ukse ning karmi mustriga rehvid keerutasid tolmu üles.

Sirge tee. Minuga on vist lõpp.

Tee kaevandustest välja on vist põrgu sissepääsule liiga lähedal. Selles piirkonnas ekslesid minu varasemad matkakaaslased Hillar, Tõnu ja Villu. Olen kuulnud lugusid, kus peale kaevandustest pääsemist ja lõpuks süüa saades olid nad üksteisele looma pilguga otsa vaadanud, ehkki söögiks olevat šokolaadi oli külluses. Olen ka kuulnud kuidas kõrbes muutub unistatav miraažiks ja kättesaadavaks.
Kaevandusest välja viiv tee oli nagu kõrb: liivane, kuiv, päike paistis lahipähe.
Paavo-Pets ütles mulle, et mul võib musta pearäti sees olla päris palav. Kuna arvasin, et minu juuksed on heledamad kui mu pearätt siis viskasingi selle kotti. Ja see oli viga.
Ühtäkki higistamine lakkas ja tekkis oksendamise tunne. Tee läks vahepeal neljaks. Lõhkamistööde eest hoiatav silt oli loetamatu, seltskond muutus rahvamassiks jne.
Olin lasknud õige aja mööda, millal juua ning see maksis kätte. Nüüd jõin kuid see ei aidanud. Jäin grupist kohe maha, kui liikuma hakati ja tundsin, et ei jõua enam.

Narva jõgi. Esimene kolmandik esimesest kolmandikust.

Kaevanduste tee lõppes ning asusime peale mõningasi käänakuid kõrgepinge liinide alusesse raiesmikku. Sealt edasi jõe äärde.
Täpselt ei mäletagi kõiki seiku, sest olukord oli väga paha. Liinide all kõndides oli elektri särisemine sama, mis kõrvus helisevad suvalised aariad mõnest segasest ooperist. Kaugelt kostus kõuemürinat ning Andres soovitas metsa pöörata.
Metsas tehtud paus oli korraks kosutav. Mu emotsionaalne intelligentsus polnud kindlasti miski, mida suutnuks ses hetkes kontrollida ja teadsin, et iga hetk võin olla ebaviisakas, nõme ja otsekohene. Kartsin lihtsalt iseennast ja selle läbi teisi. Milline ma ise olen kui abitu, aga samas üritades välja paista kui tugev. Ja kui valusalt läbipaistev see kõik on.

Poruni jõgi. Ei parvele. Pole ühtki kalapaati

Narva jõgi kuni Poruni jõe alguseni on väga kaunis. Puiatu loodskaitseala pealegi.
Jõudnud Poruni jõeni ei olnud seal ühtki kalapaati, kellele võiks hõigata palvega meid teisele poole jõge aidata. Küllap olid ähvardavad äikesepilved neid koju kupatanud. Minu enesetunne oli pisut paranenud, sest jõin ohtralt Narva jõe vett.
Pakuti parve ehitamise võimalust, kuid see mõte jäi kiiresti kõrvale.

Mets. Otsetee. Tee

Nüüd siis vaatasime meie eilsesse laagriplatsi teiselt poolt jõge. Metsas kõndimine oli jahutav, sest päike oli juba üpris madalal. Taas mõned kaevikud, üha kitsenev jõgi ning sama ürgmets.
Andres ja Teet sättisid oma nutiseadmeid nõnda, et liikusime otsejoones tee poole. Alguses sattusime täiesti imekombel läbitavale metsasihile, mis varsti muutus teeks. See omakorda metsateeks.

4 km parklani

See tähendas 4km alani, kuhu saaks autoga ligi. Ja me kõndisime selle 4 km parklani. Viskasime kotid seljast. Vaatasin paluva näoga Teedule otsa ja lubasin talle jäätist osta. Ja Teet läkski.

Tuled.Tolm.Törisevad diislid

Kaugelt tuli 2 tuledepaari ja peagi olid 2 törisevat diislit parkimisplatsil. Kui rõõmustav on see hääl, kui pehme on juhiiste ja vikerraadio ja värske vesi.
Tee tolmas ja nägin Marco tulesid üha kaugenemas kuniks enam ei näinud. Tee oli nii tolmune, et küllap ta pidas mõistlikuks vahet pidada.

Vikerkaar

Teekonda Narva jõe veert mööda saatis kaugenev äike ning vikerkaar. Polnud piiskagi vihma tundnud, aga vikerkaar oli.
See nagu lepituse märgiks selle kohaga, mis mind just olles proovile pannud, üritab taas lohutust pakkuda selle taeva sümboliga, et unustaksin vaeva ja valu ning meelde jätaksin kauni ilu maastikest ja kooslustest.
See jäigi meelde, kui nüüd 2 päeva olen õhtusse saatnud. Tean, kes olen ma ise looduse keskel, kui ei arvesta oludega, mis tingivad minu heaolu või sootuks ellujäämise.

Kokkuvõtteks

On hämmastavalt kaunis piirkond, mis võlub oma puutumatusega ja samas täiesti šokeerivana. Ürgmetsast välja roninuna võid sattuda kaevanduste lävele, kus maapõu on segi paisatud ja üle metsa liigub hiigelkraana nool.
Vaikus, mida katkestab kauguses undav mootorpaadi ühtlane sumin. Mustad jõed ning koprad. Pikad sirged teed ja pea läbimatud sood.

Astu rajalt kõrvale. Võta aega. Aitäh Andresele.

No comments:

Post a Comment